Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-05-22 15:42:18

Bakan Kacır: Sanayicilerimiz test ve sertifikasyon hizmetlerini güvenle alabilecek

"Güçlü Sanayi, Güçlü Türkiye" anlayışıyla sanayi ve teknolojide asra bedel hamleleri hayata geçirdiklerini ifade eden Kacır mesajında şunları söyledi:

"Belgelendirme, muayene, gözetim, doğrulama, deney, kalibrasyon ve eğitim hizmetleriyle, geliştirdiği standartlarla TSE; vatandaşlarımız, sanayicilerimiz ve müteşebbislerimizin her zaman destekçisi konumundadır. Yalnızca geçtiğimiz yıl Enstitümüz; Uygunluk değerlendirme alanında 240 binden fazla belge ve rapor hazırladı. İthalat denetimleri kapsamında 150 bin ürün denetimi gerçekleştirdi. Aynı zamanda yürürlükteki 38 binden fazla standardın işlemlerini sürdürdü. Girişimcilerimizin, vatandaşlarımızın dünya standartlarında, güvenli ve çevre dostu ürünlerle buluşmasına aracı oldu. Haksız rekabetin karşısında yer aldı. ‘Türk Malı’ damgasının marka değerini güçlendirdi."

TSE tarafından düzenlenen eğitimlerle standardizasyon dilinin Türkiye'de daha geniş kitleler tarafından öğrenilmesini, yaygınlaşmasını ve kullanılmasını sağladığını belirten Bakan Kacır, "Küresel standartların oluşturulmasında aktif rol üstlenmenin özgün, yenilikçi ve rekabetçi üretim kadar önemli olduğu bilinciyle sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı ve ilgili paydaşları bir araya getirmeye devam ediyoruz. Kurduğumuz 158 ayna komite ve bu komitelere üye olan 2 bin 710 uzmanımızla yalnızca uluslararası standartları uygulayan değil bu alanda belirleyici aktörlerden biri olmak için TSE çalışmalarını sürdürmektedir. Enstitümüz Türkiye Yüzyılı'nda ikiz dönüşümü hızlandıracak kurumların arasında yer alıyor. Teknolojide hegemonya yarışının önemli bir cephesi haline gelen yapay zekanın insanlık yararına etkin kullanımına aktif katkı vermek üzere ‘Yapay Zeka Ayna Komitesi’ni kurduk. Tasarımdan operasyona, tüm süreçlerde enerji verimliliğini esas alan ‘Veri Merkezi Belgelendirme Programı’yla, veri merkezi yatırımcılarının ve işletmecilerinin uygunluk değerlendirme hizmetlerine hızlı ve kolay erişimini sağladık." dedi.

Nükleer Düzenleme Kurumu’na (NDK) kritik ekipmanların imalatı ile saha ve montaj faaliyetleri süreçlerinde teknik destek kuruluşu olarak hizmet sunduklarına dikkat çeken Bakan Kacır, şöyle devam etti:

"22 deney, 3 kalibrasyon ve 184 ihtisas laboratuvarıyla uygunluk değerlendirme alanında ülkemizin en büyük laboratuvar hizmet altyapısına sahip TSE’nin yetkinlikleri için güç çarpanı olacak TSE Ankara Kalite Kampüsü'nün inşasını hızla tamamlayacağız. Ulaşım, Enerji, Elektroteknik, Yapı Malzemeleri, Kimya ve Gıda gibi pek çok sektörün ihtiyaç duyduğu test altyapılarını bünyesinde barındıracak bu tesis ile sanayicilerimiz ileri düzeyde test ve sertifikasyon hizmetlerini güvenle alabilecek. Yalnızca ülkemize değil yakın coğrafyaya da hizmet verecek modern altyapılarla, ülkemiz küresel ölçekte 234 milyar dolara ulaşan uygunluk değerlendirme ekonomisinde bölgesel bir oyuncu haline gelecek."

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 kayserihaberci.com.tr Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.